Jak znaleźć pracę w obcej miejscowości?
Przeprowadzka i …… nowa praca
Różnie w życiu się układa. Czasem zmieniamy kilka razy w swoim życiu miejsce zamieszkania. Wtedy jest to dla nas nowe wyzwanie. Rzucasz dotychczasowe życie, przyjaciół, ulubione kawiarnie, pracę, rodzinny dom i przeprowadzasz się do obcego miasta by zacząć nowe życie. Teraz potrzebujesz tylko znaleźć dobrą i satysfakcjonującą Cię pracę. Jak się do tego zabrać? Czy są skuteczne sposoby na szybkie zdobycie wymarzonej pracy i to w zupełnie obcym środowisku?
POZNAJ OKOLICĘ
Twoja wymarzona praca na pewno gdzieś tam jest. Pamiętaj, że wyszukiwarka internetowa to nie tylko sposób do znalezienia informacji. Oprócz Internetu masz przecież do wyboru uczelnie wyższe, biura karier, Urzędy Pracy, czy po prostu ogłoszenia w lokalnej prasie. Następnie zorganizuj wyjazd rozpoznawczy. Odwiedź lokalnych przedsiębiorców. W mieście lokalni pracodawcy tacy jak sklepy, kawiarnie, restauracje często wywieszają ogłoszenie o pracę na witrynach lokalu. Zaplanuj spotkania z wszystkimi ludźmi, z którymi kontaktowałeś się telefonicznie lub mailowo. Możesz także założyć profile zawodowe na Goldenline czy LinkedIn. Regularnie monitoruj fora dotyczące pracy np. na Facebooku. Ale przede wszystkim szukaj aktywnie, nie tylko w sieci.
PRZYGOTUJ SOLIDNE CV
Poszukiwanie pracy w nowym miejscu powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od aktualizacji i weryfikacji jakości swojego CV. Wydaje się to być trywialne ale wciąż wiele aplikacji jest odrzucanych już na wstępie właśnie z uwagi na niestaranność i liczne błędy. Kandydaci bardzo często mają niestosowne zdjęcia w CV (np. selfie), nie zapisują pliku w PDF, podpisują roboczo dokument albo zapominają o grzecznościowej korespondencji w mailu. Zawsze czytaj dokładnie ogłoszenie o pracę i staraj się przygotować CV i List motywacyjny pod daną ofertę. Jeśli masz problem z redagowaniem CV na miarę XXI wieku poproś o to doradcę zawodowego. Ale możesz to zrobić samodzielnie! Wykup nasz e-kurs „Specjalista rekrutacji kurs online i poznaj zasady pisania Cv i przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
DROGA PANTOFLOWA
W gronie rodziny i znajomych system polecenia jest niezwykle popularny i skuteczny. Zapytaj się znajomych Twojego partnera, czy nie słyszeli o jakimś vacacie? Nie zapomnij też o możliwościach, jakie dają obecnie media społecznościowe. Napisz zawodowy anons na Facebooku i poproś znajomych o udostępnienie. A może warto odezwać się do wujka z którym widziałeś się dekadę temu?
SPOTKANIA NETWORKINGOWE, TARGI PRACY, KLUBY PRZEDSIĘBIORCÓW
Spotkania networkingowe, czyli wydarzenia, na których spotykają się ludzie z interesującej Cię branży, mogą być dla Ciebie wielką szansą na zdobycie wymarzonego zajęcia. Oprócz tego praca czeka na Ciebie podczas targów praktyk i staży, które odbywają się w wyższych uczelniach na wiosnę i jesień. Sprawdź także gdzie odbywają się spotkania klubów przedsiębiorców. Możesz poznać wiele ciekawych ludzi. Nie zapomnij zabrać ze sobą wizytówek oraz CV! Poznawaj jak najwięcej ludzi i zdobywaj kontakty.
START – UPY
Marzysz o własnej firmie? Masz świetny pomysł na własną działalność ale boisz się kosztów albo upadłości? Załóż firmę na próbę w inkubatorze typu start up! Start up to tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania różnych modeli biznesowych, które gwarantują rozwój biznesowy. Inkubatory typu start up zapewnią Ci pełną księgowość, ominięcie ZUS, możliwość korzystania z lokalu pod biuro i to wszystko w rozsądnych cenach.
BĄDŹ PRZYGOTOWANY
W każdej chwili możesz dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli jeszcze nie znasz miasta wystarczająco dobrze, upewnij się, że na pewno dobrze sprawdziłeś drogę do firmy. Tłumaczenie, że „jestem tu nowy, więc się zgubiłem” nie wróży sukcesu w znalezieniu pracy. Pamiętaj, że praca sama nie spadnie Ci z nieba. Nie znaczy to jednak, że jest niemożliwa do odnalezienia. Zrób dobrą analizę sytuacji, popytaj znajomych, bądź obecny na ważnych wydarzeniach i przede wszystkim nie rozstawaj się ze swoim CV i wiarą w siebie. Specjalista rekrutacji kurs online