Motywacja zespołu, a wprowadzanie zmian w firmie

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Motywacja zespołu, a wprowadzanie zmian w firmie

JAK WPROWADZIĆ ZMIANY W FIRMIE

Wielu właścicieli firm zastanawia się, jak wprowadzać w nich zmiany. Tak naprawdę, znaczna ich część nie wie, na czym miałyby one konkretnie polegać i czego dotyczyć. Współcześnie, dobra organizacja i sprawne działanie przedsiębiorstwa, to klucz do jego sukcesu i możliwości przetrwania na niełatwym rynku. Zmiany w firmie warto zacząć od wprowadzenie odpowiedniej polityki, związanej z zarządzaniem zespołem pracowniczym. Na uznanie zasługuje tutaj odpowiednia motywacja zespołu.

Pamiętajmy, iż pracownik, zmotywowany do wykonywania swych obowiązków pracowniczych, daje z siebie 100% i jest lojalny wobec firmy i szefostwa. Ważne jest, aby czuł się doceniany oraz szanowany, zaś jego praca miała jakikolwiek sens. Pozwólmy, aby nasi pracownicy mogli się swobodnie rozwijać i budować swoją osobistą markę. Nie chodzi tutaj o wykorzystywanie możliwości darmowego podnoszenia kompetencji, w celu szybkiej zmiany pracy. Przeciwnie, pracownik, który czuje, iż ma szansę na rozwój zawodowy, jest oddany firmie i działa na jej wyłączną korzyść. Warto także zadbać o takie czynniki jak: dobra atmosfera w pracy, godziwe wynagrodzenie, bonusy motywacyjne, brak zgody na donosicielstwo i markowanie pracy, a także szanowanie czasu wolnego każdego pracownika.

WSPÓLNY CEL – CZYLI JAK WPROWADZIĆ ZMIANY W FIRMIE

Zarówno zespół pracowniczy, jak i szefostwo, powinni zmierzać do jednego, wspólnie obranego celu. Pracownik nie może być tylko narzędziem, dzięki któremu firma pragnie uzyskać przewagę na rynku. Wykorzystywanie talentu i umiejętności danego pracownika, a potem rezygnowanie z niego, nie wróży firmie świetlanej przyszłości. Motywacja zespołu to także wzajemne pomaganie sobie i wspólne rozwiązywanie problemów oraz konfliktów. W jedności, bowiem, tkwi siła, zaś waśnie i niezgoda jedynie rujnują podwaliny każdej pracy. W przedsiębiorstwie warto docenić także obecność pierwiastka żeńskiego. Pracownice powinny być traktowane na równi z męską częścią zespołu. Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie krótszego dnia pracy w piątek oraz w dni przedświąteczne, jak również organizowanie eventów i pikników integracyjnych, dla pracowników i ich rodzin. Takie postępowanie rozluźnia atmosferę oraz scala ze sobą zespól pracowniczy. Zmiany w firmie powinny opierać się na jasnych i klarownych zasadach, które nie mogą godzić w dobro osobiste i godność żadnego pracownika. Niedopuszczalne jest tworzenie uwłaszczających regulaminów wewnętrznych, które czynią z miejsca pracy swoistego rodzaju obóz niewolniczy.