Umiejętności komunikacyjne gwarancją sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 1 min. Czytaj

Umiejętności komunikacyjne gwarancją sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym

Umiejętności komunikacyjne są w naszym życiu tak samo ważne jak umiejętności twarde, zawodowe. Odpowiednio wykształcone są gwarancją sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym.

Umiejętności komunikacyjne – czym są i dlaczego warto je nabywać

Komunikacja społeczna jest to proces porozumiewania się, czyli przekazywania  i wymiany informacji pomiędzy jednostkami, grupami ludzi, organizacjami i społeczeństwami. W procesie komunikacji zawsze uczestniczą minimum dwie strony – nadawca i odbiorca oraz występuje komunikat.

Z komunikacja mamy do czynienia zawsze i wszędzie. Każdego dnia czy to w życiu zawodowym czy prywatnym porozumiewamy się z innymi. Przekazujemy informacje oraz odbieramy te,, które inny przekazują nam. Umiejętności komunikacyjne są więc bardzo ważnym elementem pracy zawodowej, czyli kontaktów z klientami i współpracownikami, jak również w życiu osobistym.

Aby ludzie dobrze rozumieli co chcemy im przekazać musimy posiadać umiejętność jasnego formułowania wypowiedzi. Aby rozumieć przesyłany do nas przekaz bardzo ważne jest ćwiczenie umiejętności aktywnego i uważnego słuchania. Codziennie każdy z nas uczestniczy w procesie komunikacyjnym. Dlatego też każda osoba powinna dbać o nabywanie i rozwój umiejętności komunikacyjnych.

Proces komunikacji

Prawidłowy proces komunikacji, występuje tylko wtedy, gdy w umyśle odbiorcy powstaje obraz identyczny z tym, jaki powstał w umyśle nadawcy. To co ktoś chce nam przekazać musi zrobić to w sposób, który odpowiednio odczytamy.  Z drugiej strony umiejętne zrozumienie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, pomaga uzyskać odpowiednią informację oraz odkryć nastawienie osoby z jaką  rozmawiamy.

Dla prawidłowego przebiegu procesu komunikacji ważne jest więc, aby obie strony posiadały:

  • Umiejętność aktywnego i uważnego słuchania.
  • Umiejętność jasnego formułowania wypowiedzi.
  • Umiejętność przekazywania informacji językiem zrozumiałym dla odbiorcy.
  • Umiejętność przekazywania informacji zwrotnej
  • Umiejętność prawidłowego odczytywania mowy ciała

Umiejętności komunikacyjne – jak można je rozwijać?

Bycia biegłym z zakresu komunikacji można nauczyć się jak wszystkich innych umiejętności miękkich. Wymaga to od każdego odrobimy chęci i pracy, ale korzyści jakie uzyskamy na pewno będą bardzo szybko zauważone. Warto korzystać z kursów i warsztatów takich jak np. Akademia samodoskonalenia, a nabytą wiedzę utrwalać poprzez praktykę w życiu codziennym.