Przedstawiciel handlowy – czy to jest praca dla każdego?
Przedstawiciel handlowy jak wynika z badań Barometr zawodów 2017 jest jednym z zawodów deficytowych na rynku pracy. Dla osób zainteresowanych taką pracą oznacza to, że zapotrzebowanie pracodawców jest duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach niewielka.
Przedstawiciel handlowy – kto to taki?
Dobry przedstawiciel handlowy to osoba która świetne zna rynek, branżę, a przede wszystkim produkty, które oferuje firma w której jest zatrudniony. To osoba znająca praktyczne zastosowanie technik handlowych, marketingu czy reklamy. Dobry przedstawiciel handlowy:
- potrafi nawiązać i utrzymać odpowiednie, pozytywne relacje z klientem
- powinien być zainteresowany nie „sprzedażą jednorazową” – jak akwizytor – a budowaniem długotrwałej relacji z klientem
- budowaniem wizerunku firmy którą reprezentuje w taki sposób, aby sprzedaż produktu lub usługi nie była wydarzeniem jednorazowym, a raczej stałą, nastawioną na wielokrotne transakcje współpracą.
Inaczej mówiąc, osoba na stanowisku przedstawiciela handlowego, bazując na produkcie firmy, która go zatrudnia buduje wokół siebie bazę kontrahentów firmy z którą współpracuje.
Przedstawiciel handlowy – możliwości zatrudnienia
Przedstawiciele handlowi działają w obszarze bezpośredniej obsługi klienta stanowiąc filar działu sprzedaży w firmach rozmaitych branż. Zatrudniani są na umowę o pracę, umowę zlecenie lub w oparciu o własną działalność – w zależności od danej firmy.
W praktyce wszystkie branże potrzebują handlowców, pracę jako przedstawiciel można znaleźć w m.in. w sektorze usługowym, żywnościowym, ubezpieczeniowym, bankowym itp. Na rynku pracy można spotkać bardzo dużo ofert związanych z pracą przedstawiciela handlowego.
Pracodawcy u których sprzedaż jest główną gałęzią działalności mają świadomość, że dobry handlowiec jest na wagę złota.
Przedstawiciel handlowy – czy to jest praca dla każdego?
Przedstawiciel handlowy nie jest zawodem dla wszystkich. Przedstawiciel handlowy powinien być życiowym optymistą, którego nie zrażają ani krytyka, ani negatywne opinie i nastroje. To niewątpliwie praca dla osób energicznych i pewnych siebie, a zarazem potrafiących zjednywać sobie ludzi. Handlowiec powinien charakteryzować się, przede wszystkim ambicją oraz – co niemniej ważne – powinien posiadać również zdolność odczytywania potrzeb klienta. Jakie jeszcze cechy są potrzebne w pracy przedstawiciela handlowego?
- Umiejętność aktywnego słuchania
- Pewność siebie
- Zadbany, schludny wygląd
- Wiedza fachowa, specjalistyczna
- Szeroka wiedza ogólna
- Obfitość pomysłów i elastyczność myślenia
- Punktualność i niezawodność
- Siła przebicia
- Dążenie do wyznaczonego celu
- Umiejętność nawiązywania kontaktów
- Pozytywne nastawienie do życia, świata, siebie
- Profesjonalizm
- Doskonałe maniery
- Umiejętność poprawnego wysławiania się
Oczywiście jest tak, że nie każdy posiada wszystkie wymienione cechy. Jedne mamy, nad innymi musimy popracować. Zaczynając swoją przygodę z zawodem handlowca warto poświęcić też czas na naukę technik sprzedaży czy rozpoznawania typologi klientów. Na początek może się przydać kurs Skuteczna sprzedaż czy też kurs umiejętności interpersonalnych Akademia samodoskonalenia