Proces negocjacyjny – codzienność każdego z nas

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Proces negocjacyjny – codzienność każdego z nas

Proces negocjacyjny –  nieodłączny element naszego życia

Proces negocjacyjny  to sztuka, jeśli w założeniu naszym celem jest uzyskanie porozumienia i dzięki niemu zmiana na lepsze w życiu. Opanowanie tej sztuki przydaje nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym i jest nieodłącznym elementem współżycia społecznego. Aby negocjacje przeprowadzić jak najkorzystniej trzeba zastanowić się co tak naprawdę chcemy osiągnąć i jaką należy w tym przypadku przyjąć postawę.

Dlaczego ponosimy klęski w negocjacjach

Przypomnij sobie ostatnie rozmowy z szefem, współmałżonkiem czy ekspedientką w sklepie. Starałeś się może o podwyżkę, ustalałeś formę spędzenia najbliższych wakacji lub warunki uznania reklamacji. Czy w tych sytuacjach dochodziło do spięć awantur, a przez to braku porozumienia, czyli totalnej porażki, której towarzyszą niepotrzebne nerwy?

Jeśli tak to czy wiesz jaki jest powód takich rezultatów? Najczęściej to właśnie brak umiejętności prowadzenia takich rozmów, jak również brak wiedzy na temat zachowań innych ludzi oraz kładzenia nacisku tylko na własne oczekiwania, czyli naturalnego ludzkiego odruchu – egoizmu. Nasze zachowanie jest determinowane przez to co myślimy, co wiemy i wydaje nam się słuszne. Czasem nawet twierdząc, że inni powinni myśleć tak samo.

Nie dojdzie do porozumienia jeśli będziemy się skupiać tylko na sobie i na swoich potrzebach, nie wsłuchując się w argumenty i oczekiwania drugiej strony. Można innych zastraszyć, zmusić do uzyskania swojego celu, ale takie negocjacje nie będą miały trwałych rezultatów.

Jak opanować sztukę negocjacji?

Na początek warto ustalić sobie, że proces negocjacyjny (negocjacje) ma doprowadzić nas do trwałych rozwiązań. Oprócz postawienia sobie celu jaki planujemy osiągnąć warto określić również kwestie tego ile będziemy w stanie poświęcić dla osiągnięcia wspólnego kompromisu. By tak się stało trzeba wypracować w sobie umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej, zasad kształtowania postaw, technik negocjacyjnych czy zasad argumentacji.

Szkolenie online ze znajomości podstaw procesu negocjacyjnego pozwoli już na początku przyjąć odpowiednią postawę, unikając w ten sposób niekorzystnych rezultatów. Zastosowanie uzyskanej wiedzy będzie wymagało również poradzenia sobie ze strachem, umiejętności ryzykowania oraz odrzucenie obaw przed ośmieszeniem się. Pozyskanie odpowiedniej wiedzy to dopiero początek doskonalenia umiejętności, które trzeba będzie zastosować w praktyce, ale najważniejsze to pokonać ograniczenia oraz opory i po prostu zacząć!