10 pomysłów jak radzić sobie ze stresem

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 5 min. Czytaj

10 pomysłów jak radzić sobie ze stresem

10 pomysłów jak radzić sobie ze stresem

 

Życie w ciągłym biegu to zmora ludzi XXI wieku. Takie życie oczywiście przynosi odpowiednie skutki w postaci m.in. STRESU, który można w tej chwili uznać już za chorobę tych czasów. Stres towarzyszy nam na co dzień czy to podczas egzaminów czy w pracy czy w domu… Co to jest stres chyba nie trzeba tłumaczyć bo zapewne każdy z nas miał z nim do czynienia, ale czy wiemy jak sobie z nim radzić, aby uczynił jak najmniej szkód na naszym zdrowiu?

Oto kilka pomysłów:

Wycisz się – zniweluj bodźce

Na początek odetnij się od wszelkich bodźców i hałasu, które wzmagają stres. Znajdź ustronne miejsce i spróbuj się wyciszyć, złapać kilka głębokich oddechów. Możesz skorzystać z technik dalekiego wchodu tj. joga czy medytacja. Weź relaksacyjną kąpiel z dodatkiem lawendy czy melisy i soli. Jeśli masz do rozwiązania jakiś problem usiądź, zastanów się i pomyśl. Zapisz na kartce wszystkie doskwierające trudności oraz możliwe wg. Ciebie rozwiązania. Wylanie na papier leżących w głowie problemów również pomaga obniżyć poziom stresu.

Aktywnie popraw wzrost endorfin

Nawet krótki wysiłek fizyczny jest w stanie poprawić radzenie sobie ze stresem. Odpowiednia dawka aktywności powoduje zmniejszenie w Twoim ciele poziomu hormonu stresu (kortyzolu) oraz zwiększa dawkę endorfin (hormonów szczęścia), a także wpływa na dotlenienie ciała i pobudzenie wszystkich układów organizmu. Wybierz aktywność, która będzie sprawiała Ci przyjemność, a nie będzie dodatkowym przymusem.

Czas na zmianę

Jeśli ciągłym źródłem stresu jest właśnie praca, może warto pomyśleć o jej zmianie. Jeśli jest taka możliwość uwolnij się również od ludzi, którzy cały czas wzbudzają w Tobie negatywne emocje. Wciąż brakuje Ci  satysfakcji mimo, że bierzesz na siebie coraz więcej oraz próbujesz być silniejszy – może czas odciąć się od tego co ogranicza i blokuje?

Zrelaksuj się

Czasem proste, wręcz banalne rzeczy mogą w znaczny sposób poprawić humor oraz uwolnić od trapiących nas myśli. Wybierz się do kina, na zakupy, umów z koleżanką na kawę. Pomyśl o sobie. Fakt, że oprócz pracy są jeszcze obowiązki domowe, gotowanie, sprzątanie, dzieci, zakupy… jest tego sporo, ale jeśli nie wygospodarujemy czasu na przyjemności będziemy wiecznie sfrustrowani i niezadowoleni z życia.

Odpowiednie odżywianie i nawadnianie

W zwalczaniu stresu pomocne może być również picie dużej ilości wody. Odwodniony organizm produkuje więcej kortyzolu (hormonu stresu). Brak śniadania to również kolejny powód stresu organizmu. Dobry stan naszych jelit to także lepsze samopoczucie psychiczne dlatego zamiast smażonych kotletów czy tłustych sosów lepsze będą dania zawierające warzywa, chude mięso czy ryby oraz przekąski w formie owoców, orzechów, koktajli itp. Zapomnij o zajadaniu stresu słodyczami – to nie pomoże! Alkohol natomiast nie tylko niszczy wątrobę, ale dodatkowo pobudza reakcje stresowe. Brak odpowiedniej dawki witamin oraz składników mineralnych także ma ogromny wpływ na gorsze samopoczucie.

Zadbaj o dobry sen

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 7-8 godzin snu. Warto zadbać o regularność jeśli chodzi o porę kładzenia się spać. W ten sposób nauczysz swój organizm odczuwać zmęczenie oraz łatwiej będzie Ci zasypiać i spokojniej przesypiać odpowiedni czas, a przez to uefektywnić radzenie sobie ze stresem. Aby to ułatwić zamiast korzystać  z budzika w telefonie, który również jest źródłem stresu korzystaj ze zwykłego zegara z budzikiem.

Słuchaj ulubionej muzyki

Muzyka od zawsze miała działanie kojące na nasz układ nerwowy. Słuchanie ulubionych piosenek powoduje, że się uspokajamy i odprężamy, a czasem pozytywnie pobudzamy do działania. Na niektóre osoby działanie odstresowujące mają również dźwięki natury tj. śpiew ptaków czy szum fal. W Internecie znajdziesz również wiele ścieżek dźwiękowych zmniejszających poziom stresu. Najważniejsze jest czerpanie radości z muzykowania.

Nie bój się prosić o pomoc

Rozmowa z bliską osobą i wyrzucenie z siebie trapiących myśli może nawet diametralnie zmienić postrzeganie problemu i trudności. W trudniejszych przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty ponieważ gorsze chwile mogą zdarzyć się każdemu, a życie jest tylko jedno i nie warto tracić czasu na samotne zmaganie się z problemem. Rozmowa i cierpliwe towarzystwo może pomóc wyjść nawet z najtrudniejszych sytuacji życiowych.

Odetnij się od social media

Jeśli jesteś zależny od opinii publicznych na portalach społecznościowych i wciąż próbujesz dążyć do życia idealnego, które w Internecie pokazują Twoi znajomi… Zastanów się jak te wszystkie informacje wpływają na Twoje życie codzienne, może warto się od tego odciąć i żyć swoim życiem, a dzień zamiast od Facebooka zacząć od joggingu.

Uśmiechaj się i szukaj do tego okazji

Trudności życiowe powodujące stres nie sprzyjają chęciom uśmiechania się, ale naukowcy potwierdzają, że nawet wymuszony uśmiech z grymasem na ustach ma pozytywne działanie na nasz organizm i działa leczniczo. Dlatego otaczaj się ludźmi, którzy ten uśmiech wywołują oraz szukaj okazji na poprawę humoru, np. wyjście na kabaret, na tańce.

 

Zbyt duża dawka stresu oraz długotrwale dozowana może ostatecznie doprowadzić do stanów depresyjnych, dlatego warto korzystać z powyższych porad, aby radzenie sobie ze stresem było naszą codziennością. Aby poprawić pewność siebie i technikę asertywności czy komunikacji z innymi można również skorzystać z Kursu Samodoskonalenia, dzięki, któremu udoskonalisz swoje umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.