Pracownik administracyjno-biurowy. Szansa na pracę czy ślepa uliczka?

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Pracownik administracyjno-biurowy. Szansa na pracę czy ślepa uliczka?

Pracownik administracyjno-biurowy to zawód z przyszłością.

Zdobycie kwalifikacji z zakresu pracy biurowej to szansa na pracę czy ślepa uliczka?

Globalny rynek, mimo szumnych zapowiedzi ograniczania biurokracji, dąży do jak największej standaryzacji działań i tworzenia procedur postępowania. Prowadzi to do tworzenia niezliczonej ilości dokumentów, regulaminów, instrukcji. Kontakty z kontrahentami, klientami, instytucjami publicznymi to nieustanne tworzenie pism, zaświadczeń, oświadczeń i to zarówno w formie papierowej jak też elektronicznej. Niewiele jest obecnie firm, w których właściciel robi wszystko… Staje się to dziś praktycznie niemożliwe, między innymi z powodu nadmiaru obowiązków administracyjnych nakładanych na podmioty gospodarcze. Taka sytuacja powoduje, iż stale rośnie popyt na dobrze przygotowanych pracowników biurowych. Dobrze przygotowanych, czyli posiadających odpowiednią wiedzę, kompetencje i umiejętności nabyte w toku kursów i szkoleń lub praktyki zawodowej. Mimo że kilka lat temu wróżono pracownikom w biurach koniec możliwości pracy, to jest wręcz przeciwnie.

Praca biurowa – stacjonarna i zdalna

Mimo niebywałego rozwoju działalności firm w świecie wirtualnym, rola pracowników administracyjno – biurowych wcale nie zmalała. Wręcz przeciwnie – nowoczesny pracownik administacyjno – biurowy, oprócz standardowej pracy „papierowej” musi również świetnie orientować się w świecie wirtualnym. Standardem jest dziś umiejętność obsługi urządzeń biurowych, znakomitej organizacji pracy czy prawidłowego redagowania pism urzędowych. Dziś osoba zatrudniona w biurze musi znać również działania poczty elektronicznej, systemów informatycznych, kalendarzy elektronicznych czy też pracy w „chmurze”. Często praca administracyjno – biurowa ma charakter zdalny, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób które w miejscy zamieszkania nie mogą uzyskać zatrudnienia.

Pracownik administracyjno-biurowy – niezbędne kwalifikacje i umiejętności

Jeśli ktoś marzy o pracy biurowej zdecydowanie powinien nabyć odpowiednie kompetencje i umiejętności, ponieważ często na stanowisku pracy nie ma na to czasu, a pracownik nie pracujący wydajnie nie jest pracodawcy potrzebny. Dlatego tak ważne jest ciągłe doszkalanie i zdobywanie nowej wiedzy. Świetnym rozwiązaniem jest uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, szczególne zaś kursach przez internet, które pozwalają nabyć wiedzę bez wychodzenia z domu. Jednym z takich kursów, z których warto skorzystać jest oferowany kurs pracownik administacyjno – biurowy. Dzięki uczestnictwie zdobywamy nową wiedzę, a po  zakończeniu nauki otrzymujemy w pełni honorowane przez pracodawców dokumenty – certyfikat i zaświadczenie na druku MEN.