Manipulacja – jak się jej nie poddać?

 • Awatar użytkownikaDorota Dembska
 • 07 gru, 2023
 • 0 komentarzy
 • 3 min. Czytaj

Manipulacja – jak się jej nie poddać?

Jak nie poddać się manipulacji?

Manipulacja – spotykamy się z nią na co dzień w różnych sytuacjach. Jesteśmy manipulowani przez kolegów, koleżanki, rodzinę, pracodawcę. Manipulację stosuje się również bardzo często przez reklamy i szeroko pojęty marketing.

Manipulacja polega na wywieraniu wpływu na decyzję przez osobę zainteresowaną oraz na próbie nakłonienia jej do zrobienia czegoś. Często sami nie jesteśmy świadomi, że poddajemy się manipulacji ponieważ tzw. manipulanci wywierają na nas wpływ subtelnie, ale skutecznie.

W jaki sposób temu przeciwdziałać? Sprawdźcie.

Manipulator – kto to?

Manipulator to osoba, która skutecznie potrafi wychwycić słabość innych osób i wykorzystać ją przeciw wybranej osobie. Wtedy ofiara manipulacji rezygnuje z czegoś na rzecz manipulatora. Przykład takich sytuacji można znaleźć już w dzieciństwie, kiedy to pod wpływem szantażu emocjonalnego dziecko ulega presji i działa pod dyktando rodziców.
Kogo najłatwiej zmanipulować?
Najłatwiejszymi ofiarami manipulacji są osoby, które nie mają wysokiego mniemania o sobie oraz są słabsze psychicznie. Do tego są łatwowierni i przyjmują wszystko w taki sposób jak usłyszą. Uniknąć manipulacji jest łatwiej osobom, które są pewne siebie i wierzą we własne możliwości.

Jak nie poddać się manipulacji?

 1. Z emocjami trzymaj się na dystans.
  Aby łatwiej ocenić tego typu sytuacje spróbuj utrzymywać spokój oraz emocje na wodzy. Gdy zauważasz, że ktoś dla jednych potrafi być niesamowicie miły, a całkiem odwrotnie podchodzi do pozostałych osób, to już pojawia znak ostrzegawczy. W tym przypadku lepiej od razu trzymać się od takiej osoby na dystans i nie wchodzić w głębsze relacje.
 2. Poznaj taktyki manipulacyjne oraz znaj swoje prawa
  Dzięki znajomości podstawowych mechanizmów manipulacji, łatwiej Ci będzie dostrzec jej symptomy i skutecznie się przed nią chronić. Dobrym sposobem na unikanie bycia manipulowanym jest również znajomość swoich praw, która przydaje się np. w pracy czy podczas zakupów w sklepie, kontaktach z ubezpieczycielami itd. Kiedy jesteśmy świadomi tego co nam prawnie przysługuje, łatwiej jest odmówić i nie poddać się manipulatorowi.
 3. Unikaj milczenia zadając własne pytania
  Zawsze kiedy wyczuwasz, że rozmowa idzie w niewłaściwym kierunku i rozmówca próbuje Tobą kierować, nie bój się tego przerwać. Masz prawo do własnego zdania i własnych odczuć i do ich wyjawienia. Jeśli masz wątpliwości nie pozwól sobie mydlić oczu, wymagając konkretnych argumentów.

Najważniejsze!

 1. Nie wpędzaj się w poczucie winy
  Jeśli przyjmiesz do siebie wszystkie zastrzeżenia osoby manipulującej, przyjmując winę na siebie, pokażesz wszystkie swoje słabe cechy. A to pierwszy krok do rozkręcenia działań manipulatorskich przez osobę zainteresowaną. Dla tego miej dla siebie szacunek i wymagaj go od rozmówcy, sprawdzając czy działa współpraca czy raczej oddawanie komuś usług przez Ciebie.
 2. Niech słowo „NIE” stanie się sprzymierzeńcem
  Aby manipulacja nie miała miejsca w naszej codzienności konieczne jest bycie asertywnym. Jeśli posiądziesz tą umiejętność („Akademia samodoskonalenia”) będziesz umiał bez problemu gdy zajdzie potrzeba, spokojnie, nie wchodząc w konflikty bronić swoich przekonań.
 3. Daj sobie czas do namysłu
  Manipulator bardzo często wymaga od nas natychmiastowej decyzji, ponieważ działanie pod wpływem impulsu pozwala mu osiągać swój cel. Nigdy nie pozwól wywierać na sobie presji, zawsze proś o czas do namysłu, aby móc przeanalizować sytuację i przedstawioną propozycję. Przekonasz się w ten sposób czy dane działania są wobec Ciebie fair.
 4. Zadbaj o wyznaczenie granic
  Manipulacja będzie możliwa do uniknięcia również, jeśli określisz sobie pewne granice oraz konsekwencje ich przekroczenia. Manipulator w przypadku takiego ostrzeżenia powinien odpuścić, a jeśli nie, zawsze działaj konsekwentnie z tym co mówisz głośno. Zainwestuj w swoje umiejętności interpersonalne – to pomoże Ci działać!
 5. Nigdy się nie wycofuj!

Trudno w dzisiejszym czas całkowicie nie poddawać się manipulacji. Jeśli jednak Twoje starania i działania nie przynoszą zadowalających efektów z związku z odpieraniem manipulacji, najlepiej zerwać kontakty z manipulantem. Niektórzy są manipulantami z natury i współpraca z nimi może nam przynieść jedynie szkody.