Rozmowa kwalifikacyjna – czy musi być stresująca?
Rozmowa o pracę – u niejednego z nas na sama myśl powoduje stres, skurcze żołądka i paraliż organizmu.
Czy jednak rozmowa kwalifikacyjna musi być stresująca?
Co zrobić aby podejść do tego spotkania na luzie bez nerwów?
Dobrze się przygotuj
Odrób pracę domową. Aby czuć się pewnie najważniejsze jest posiadanie jak największej wiedzy o firmie, do której kwalifikujesz, o osobach, które tam pracują. Prześledź Internet w możliwie najszerszym stopniu, aby wyszukasz wszystkie najważniejsze informacje. Nasza wiedza to potencjał na przyszłość i przewaga nad innymi kandydatami.
Zwizualizuj swoje spotkanie
Osoby, które odnoszą największe sukcesy stosują się do techniki wizualizacji spotkania aby pokonać nerwy. Spróbuj „wyrysować” sobie w głowie przebieg spotkania począwszy od wejścia na rozmowę, wyobrażając sobie jak pewnie i spokojnie odpowiadasz na pytania i tworzysz pozytywną relację z rekruterem kończąc na tym jak z satysfakcją opuszczasz pomieszczenie.
Miej gotowe odpowiedzi na nietypowe pytania
Na rozmowach często padają dziwne pytania, wyszukaj ich i przygotuj ciekawe odpowiedzi. Możesz poprosić o pomoc swoich bliskich i przećwiczyć na żywo odpowiedzi na wszystkie przykładowe pytania rekruterów. Pomoże Ci to uzyskać pewność w formułowaniu satysfakcjonujących pracodawcę odpowiedzi. Dobrze mieć również przygotowane formułki lub riposty, które dają nam czas do namysłu przy zaskakujących nas pytaniach.
Popracuj nad swoim wizerunkiem
„Jakim Cię widzą takim Cię piszą…” to hasło znane od lat, i odnosi się również do rozmów kwalifikacyjnych ponieważ swoim ubiorem robisz pierwsze wrażenie na pracodawcy i to od Ciebie zależy czy będzie ono pozytywne czy negatywne. Warto zadbać o ubiór adekwatny do sytuacji, aby nie był zbyt sztywny ani zbyt luźny, ale zarazem wygodny. Mając świadomość, że wywieramy na rozmówcy dobre wrażenie sami czujemy się swobodniej. Nie zapominajmy również o kulturze osobistej i pogodnym usposobieniu to pozwoli rozluźnić atmosferę.
Pokonaj strach przed porażką
Warto to rozmowy o pracę podejść z nastawieniem „nie teraz to innym razem”. Mając świadomość ewentualnej porażki łatwiej nam zmniejszyć odczuwane napięcie oraz na luzie podejść do spotkania, a także znaleźć błędy, które możemy wykluczyć w kolejnych spotkaniach.
Odpocznij i dobrze się wyśpij
Przemęczenie nie sprzyja panowaniu nad emocjami dlatego warto do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować się nieco wcześniej, natomiast dzień przed spotkaniem znajdź czas na relaks i przyjemności, odpręż się i połóż wcześniej spać.