Profesjonalny trener – sposób na efektywne szkolenie

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 3 min. Czytaj

Profesjonalny trener – sposób na efektywne szkolenie

Profesjonalny trener – ciekawy zawód

Całe nasze życie ciągle czegoś się uczymy. Dziś nie wystarczy już tylko podstawowy program nauczania. Aby się rozwijać trzeba inwestować w siebie. Dlatego szkolenia cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przez co pojawia się też coraz więcej ofert. Jednak nie każde szkolenie przynosi oczekiwane efekty. Różne tej sytuacji mogą być przyczyny, może to być źle przygotowany merytorycznie materiał albo niewystarczające umiejętności prowadzącego szkolenie.

Praca szkoleniowca, nie należy do łatwych, dlatego po pierwsze, niezależnie od tego jaki typ osobowości posiada, powinien swoim zachowaniem pokazać chęć niesienia pomocy innym.  Cenną cechą szkoleniowca, oprócz zdolności gromadzenia wiedzy na temat przeprowadzanego szkolenia jest również posiadanie umiejętności przekazywania jej innym.

Precz z nudą

Współczesne szkolenia to już nie tylko kwestia przekazania ważnych informacji, ale umiejętność postępowania w różnych, często zaskakujących sytuacjach. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na efektywne szkolenie oraz uniknięcie znużenia jest posługiwanie się przez trenera językiem zrozumiałym dla odbiorcy, mowa głośna, pewna i wyraźna. Dobry trener potrafi również pracować rytmem i natężeniem głosu, wprowadzając tym samym odpowiedni nastrój. Ponadto zadawanie pytań  otwartych, dających do myślenia pozwala na stymulowanie aktywności uczestników oraz zachęty do uczestnictwa w dyskusji grupowej, dzięki czemu szkoleniowiec może w pełni odpowiadać na oczekiwania szkolących się.

Idealny trener nie podaje całej wiedzy na  tacy, ale przede wszystkim prowokuje do myślenia, wyciągania wniosków z ćwiczeń, poprzez podanie narzędzi i pokazanie w jaki sposób je wykorzystać, aby osiągnąć zamierzony cel. Na koniec oczywiście musi umieć podsumować dyskusję , odwołać się do tego co powiedzieli uczestnicy i koniecznie wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Oczekiwania uczestników

Aby  poznać potrzeby szkoleniowe uczestników trener powinien być dobrym obserwatorem i jeszcze lepszym słuchaczem.

Posiadając wymienione cechy będzie potrafił nie tylko sprawnie przeprowadzić szkolenie, ale również stworzyć atmosferę, która będzie sprzyjała nauce jak i budowaniu relacji dającej efektywną komunikację.

Chcąc poznać oczekiwania słuchaczy trzeba to zrobić w taki sposób, aby uczestnik nie czuł skrępowania i wyraził je w jasny sposób.

Ważną kwestią jest również unikanie osądów wypowiedzi, ponieważ osoby szkolące się, które odczują, że są oceniane i krytykowane, przestaną być otwarte na dyskusję i może to zaburzyć współpracę z trenerem, z co za tym idzie klęskę całego szkolenia.

Podejście do uczestników

Korzystający ze szkoleń to najczęściej osoby dorosłe. Uczestnicy posiadają już jakieś doświadczenie zawodowe oraz zasób wiedzy, więc trenerzy podczas warsztatów nie powinni prezentować się jako osoby wszystko wiedzące. Dobry szkoleniowiec to osoba, która potrafi prowadzić dyskusje, pozwala wypowiedzieć się uczestnikom tak, aby pokazać jak różne opinie czy wątpliwości mogą pojawić się na dany temat. Ponadto ważny jest również szacunek do słuchacza. Nawet w przypadku kiedy nie zgadza się z jego twierdzeniami, ale potrafi docenić sposób myślenia innych i wykorzystać to do celów szkoleniowych.

Trener – profesjonalista

Nierzadko bywa tak, że nie tylko kursanci wynoszą korzyści ze szkolenia, ale również trener uczy się czegoś nowego od uczestników warsztatów.

Dobry trener ma świadomość, że to nie on jest najważniejszy. Najważniejsi są ludzie których szkoli, którym doradza i których motywuje. To właśnie ich sukcesy są jego sukcesem. Dlatego warto ciągle doskonalić swoje umiejętności, swój warsztat pracy ucząc się od innych. Chcąc poznać tajniki pracy szkoleniowca i technik szkolenia warto na początek skorzystać z kursu online „Specjalista ds. szkoleń”. Twoja wiedza to Twój kapitał.