Jak przyciągnąć do firmy młodych i utalentowanych pracowników?

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Jak przyciągnąć do firmy młodych i utalentowanych pracowników?

Jak przyciągnąć do firmy młodych i utalentowanych pracowników?

Nowe trendy w rekrutacji

Zauważamy obecnie, że z jednej strony młodzi ludzie nadal są zachęcani do studiowania i zdobywania doświadczenia zawodowego podczas studiów, co ma zapewnić im pracę w przyszłości. To jest prawidłowe podejście, ale w rzeczywistości obecna sytuacja jest taka, że to firmy w tej chwili walczą o kandydatów. Konkurowanie o kandydatów do pracy widać na przykład w sektorze IT, gdzie popyt ze strony firm znacznie przewyższa podaż. Taka sytuacja rodzi potrzebę zupełnie nowego podejścia do procesów rekrutacji firmy.

Jak więc przyciągnąć młodych, potencjalnych pracowników i zatrzymać ich na dłużej w jednym miejscu?

Nowe zadania dla HR

Odpowiedzią na sytuacje na rynku pracy niewątpliwie musi być odpowiednia komunikacja z potencjalnymi kandydatami na pracowników.
W strategii naboru młodych ludzi do firmy niezmiernie ważna jest odpowiednia strategia komunikacyjna.
Dla millenalsów – czyli osób urodzonych po roku 2000 bardzo ważne jest to, nad czym pracują. Młodzi pracownicy chcą tworzyć ciekawe projekty i korzystać z nowoczesnych technologii.

Jeśli specjalista do spraw rekrutacji chce dotrzeć do tych osób, musi mieć gotowy, szczegółowy opis zadań, obowiązków i technologii, które są na co dzień wykorzystywane w firmie.
Niezmiernie ważne jest również przedstawienie kandydatowi konkretnej ścieżki rozwoju zawodowego oraz możliwości samorealizacji, gdyż przeważnie dla osób młodych ważne jest zapewnienie rozwoju osobistego i rozgraniczenia praca – życie prywatne. Stąd tak ważne są tzw. benefity pozapłacowe np. karnet na siłownię, nauka języków obcych, ale również możliwość home office czy elastycznego czasu pracy.

Utrzymanie pracownika

Kiedy już uda się znaleźć odpowiedniego pracownika, niezmierne ważne jest jego utrzymanie na dłuższy czas. Ten proces musi zostać wdrożony już od początku. Niezmiernie ważne jest, aby dobrze wytłumaczyć i objaśnić na czym maja polegać zadania. Jeśli obowiązki pracownicze nie zostaną prawidłowo wyjaśnione, bardzo prawdopodobne jest popełnianie błędów, co szkodzi na równie pracodawcy, ale również sam pracownik nie będzie się dobrze z tym czuł, przez co prawdopodobnie nie zostanie w pracy i trzeba będzie całą rekrutację rozpocząć od nowa
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo rekrutować nie tylko osoby młode, zapisz się na kurs Specjalista ds. rekrutacji pracowników, który pozwoli ci zagłębić m.in. tajniki nowoczesnych procesów rekrutacyjnych.