Wypalenie zawodowe… jak temu zapobiec?

  • Awatar użytkownikaDorota Dembska
  • 07 gru, 2023
  • 0 komentarzy
  • 2 min. Czytaj

Wypalenie zawodowe… jak temu zapobiec?

Poczucie przepracowania i ciągłego zmęczenia, brak satysfakcji z wykonywanej aktualnie pracy, unikanie kontaktu z ludźmi, problemy ze snem… to tylko niektóre z symptomów mogące pojawić się u osób pracujących zawodowo. Kiedy możemy mówić o wypaleniu zawodowym, a kiedy to tylko „gorszy moment” ?

Co to jest wypalenie zawodowe i jakie są jego etapy?

Wypalenie zawodowe to efekt przemęczenia organizmu związanego z pracą zawodową i związanym z tym stresem. Proces, który doprowadza do stanu wypalenia zawodowego jest długotrwały, dlatego wyjście z tego również wymaga dużej cierpliwości i czasu.

Stan przewlekłego zmęczenia i ogólnego „rozbicia” organizmu, któremu towarzyszyć mogą bóle mięśni, głowy czy kręgosłupa, pojawia się bezsenność, gorszy nastrój czy drażliwość oraz brak chęci do pracy to objawy pierwszego etapu, czyli wypalenia fizycznego i emocjonalnego. Na tym poziomie pomóc może wzięcie dłuższego urlopu i całkowite odcięcie się na jakiś czas od pracy i obowiązków.

ETAP 2
– całkowite przytłoczenie pracą
– wycofywanie się z kontaktu z współpracownikami i ludźmi wokół
– szukanie zewnętrznych przyczyn swojego stanu – nowe obowiązki, szef
– wątpliwości czy aby na pewno nadal chce się pracować w danej firmie

ETAP 3
– poczucie, że wszyscy zwracają uwagę na błędy w Twojej pracy
– określanie swoich współpracowników jako niekompetentnych i złych, a szczególnie szefa
– bardzo niski poziom motywacji
– izolowanie się od otoczenia

ETAP 4
– brak celu w pracy, poczucie bezradności i porażki
– poczucie sfrustrowania i wyładowywanie się na innych
– brak widzenia pozytywnych stron życia
– obawy przed znalezieniem nowej pracy i apatyczne poddanie się aktualnemu stanowi
W tym etapie prawdopodobnie będzie potrzebna już pomoc specjalistów i wsparcie najbliższych, aby wyjść z tego stanu.

Jak pracować żeby się nie wypalić zawodowo?

  1. Wysypiaj się porządnie – odpowiednia ilość snu, wygodne łóżko oraz dobrze przewietrzony pokój i cisza to najlepszy dla organizmu lek.
  2. Znajdź czas na aktywność fizyczną – ćwiczenia i ogólny ruch pozwolą Ci nie tylko popracować nad kondycją, ale poprzez uwalniane endorfiny mogą poprawić nastrój, zadowolenie z życia oraz radzenie sobie ze stresem.
  3. Rób sobie co jakiś czas przerwę w pracy – efekty intensywnej pracy są tylko wtedy gdy po wysiłku jest trochę przerwy. Czasem wystarczy 10 minut co 1-2 godziny, aby odświeżyć umysł.
  4. Pracuj rozsądną ilość godzin – praca w nadgodzinach nie zawsze jest konieczna, a często szybciej prowadzi do wypalenia zawodowego.
  5. Stawiaj sobie wyzwania – to co motywuje nas do działania to chęć swojego rozwoju. Nie zawsze nowe wyzwania muszą pochodzić od pracodawcy, czasem warto samemu je poszukać.
  6. Weź urlop, odpocznij! – prawdziwie efektywny urlop będzie tylko w momencie kiedy całkowicie odetniesz się od pracy i obowiązków, spędzanie go w domu nadrabiając sprawy, na które nie było czasu pracując nie pomoże Ci odetchnąć.

wypalenie